Na přelomu léta a podzimu dozrávají jablka a švestky, kterých je obvykle více, než jsme schopni zkonzumovat. Ideální příležitost udělat si domácí švestková povidla nebo něco nasušit, abychom mohli i v zimě docela zdravě mlsat. Ovoce si sušíme hlavně proto, že nepřidáváme žádné siřičitany ani jiné konzervanty a tedy máme podle toho, jaké ovoce pořídíme, tu nejvíc bio premium ultra kvalitu za zlomek ceny, co stojí v obchodě.
Na kolik vyjde jedno sušení
Když děláme křížaly, nebo sušené švestky, tak sušení trvá obvykle kolem 8 hodin. Spotřeba naší sušičky ovoce je 700w za hodinu, tedy spotřebujeme 5,6 KwH. Průměrná cena 1 Kwh je v době psaní tohoto článku 4,75 kč tedy celkově sušení vyjde na 26,6 Kč. Což pak při přepočtu, kde opravdu kvalitní sušené ovoce vyjde v obchodě na 60,- i více za 100g, je jen zlomek ceny, obvzlášť, když máte vlastní ovoce ze zahrádky.
Recept na křížaly
Domácí křížaly uděláte velice snadno. Kupte si jablka a to nejlépe také ty kyselejší, protože jsou pak křížaly chutnější. My používáme obvykle Rubinola nebe Spartan, ale můžete vyzkoušet i jakékoliv jiné, které vám někde třeba rostou. Jablka omyjeme a oloupeme. Poté odstraníme jadřince a nakrájíme na přibližně 3 mm silné srpečky. Můžete vyzkoušet silnější nebo tenčí podle toho, jaké křížaly pak máte rádi. Čím tenčí, tím budou ve finále tvrdší a rychleji suché.
Takto připravené srpečky dejte do sušičky, zapněte ji na stupeň 3, nebo se podívejte do manuálu, jaký stupeň doporučuje výrobce té vaší sušičky. U naší znamená stupeň 3 nejvyšší výkon a dělá cca 60 stupňů rozdíl oproti venkovní teplotě. Takto sušíme jablka přibližně 6 hodin a poté zkontrolujeme a buď sušíme dále nebo vypneme a necháme vychladnout.
Po vychladnutí a vydýchání na vzduchu uskladňujeme do skleněných dóz, nebo podle libosti. Nějaká zbytková vlhkost v ovoci je, tak není dobré, aby bylo hermeticky uzavřené. Skleněné dózy se nám osvědčily.
Sušené na sušené švestky
Švestky omyjte, osušte a poté rozpulte a vyjměte pecku. Nic víc není třeba. Takto připravené švestky vložte do sušičky a zapněte ji na stupeň 3 nebo podle toho jak výrobce vaší sušičky doporučuje.
Švestky sušíme obvykle 8 hodin, protože oproti jablkům jsou více šťavnaté a jsou to větší kusy.
Po vysušení nechte švestky vychladnout a na vzduchu ještě trochu doschnout. Necháváme je pár hodin. Poté uskladněte opět nejlépe do skleněné dózy, aby mohly trochu dýchat.
Uskladněné a vysušené ovoce pak vydrží ve spíži poměrně dlouho. Sušíte něco jiného? Napište nám do komentářů 🙂
Související:
Recept na šípkový čaj z čerstvých šípků