Domácí jahodová marmeláda


Zdravý jahodový džem si uděláte jen doma. Počkat říkal jsem džem? Myslím zdravou jahodovou marmeládu. Vlastně je jen na vás, jakou variantu si uděláte. Džem a marmeláda nejsou to samé. Džem je rosolovitá konzistence s kousky ovoce nebo celými drobnými plody kdyžto marmeláda je ovocný protlak zahuštěný odpařením a přidáním cukru, tužší než džem. Málo kdo to rozlišuje. My si děláme marmeládu a v tomto návodu tedy budeme popisovat domácí jahodovou marmeládu.

Domácí marmelády jsme si začali dělat ve větším pro vlastní spotřebu hlavně z důvodu, že ty v obchodech obsahují dost šílené složení. Tedy pokud mi někdo tvrdí, že 35 % ovoce je normální a 45 % ovoce je extra jam, tak ať si to jí sám. Když si marmeládu děláme doma, tak víme co do ní dáme, můžeme si udělat sladkost jakou chceme a vyjde to levněji. Tedy levněji pokud to srovnáváte se srovnatelnou kvalitou. Cenově se s domácí výrobou nedá konkurovat 35 % výrobku, protože už jen jahody vyjdou dráž (pokud si je nepěstujete na zahrádce).

Suroviny

Ideální je použít suroviny bez konzervantů a éček.

  • 1 kg jahod
  • 0,5 kg cukru (krupice, krystal) nebo 50 ml agávového sirupu
  • 125 ml citrónová šťáva 125 ml (tj. cca 8 g kys. citronové v prášku)
  • 2 lžičky agar agar

Když už marmeládu děláte, je dobré použít alespoň 2 kila jahod, ať z toho něco máte.

Postup přípravy

Nejprve je potřeba koupit jahody 🙂 My dostáváme nějaké ze zahrádky nebo nakupujeme na trhu. Například tyto ze Sadů Louny byly skvělé. Pokud chcete dosáhnout maximální kvality, je to o tom, jaké jahody si koupíte. Vyzkoušejte trhy, v sezóně je jahod spoustu. Marmelády máme docela velkou spotřebu, takže jich nakupujeme dost, abychom vydrželi s jahodovou marmeládou přes zimu. Pozor na příliš zralé nebo naopak nedozrálé jahody. Nedozrálé postrádají chuť a hůř se mixují a vaří, příliš zralé mohou být nahnilé a neobsahují tolik přírodního pektinu, který pomáhá marmeládě tuhnout.

Jahody v košíku
Kunratické jahody na domácí jahodovou marmeládu

Další co je třeba jsou sklenice, do kterých pak marmeládu naplníte. Požíváme všelijaké skleničky co nám zbyly od všeho možného a je to asi jedno, jen nedoporučujeme ty od kopru, to ten se z nich nedá vyvařit a výsledek to pokazí.

Kdo by chtěl mít marmeládičky jednu jak druhou, může si nakoupit sklenice dle libosti. Dají se z toho pak dělat hezké dárečky a domácí marmeládou jen tak někdo nepohrdne.

Sklenice i víčka vyvařujeme. Přibližně tak 10 minut. Asi by stačilo méně, ale nic se tím nezkazí. Dejte si pozor, ať jsou celé potopené a ať v nich není vzduch. Voda by se měla dostat všude. Pokud jako my použijete použité skleničky. Nejdříve je vymejte a vydrhněte nějakým kartáčkem i v záhybech.

Vyvařování sklenic a víček
Skleničky na marmeládu je třeba vyvařit

Připravené sklenice necháme okapat a oschnout. Nedělejte to s přílišným předstihem, ideální je plnit marmeládu do ještě teplých sklenic. Dáváme si pozor, abychom do nich nesahali, protože i trocha nečistoty může zajistit, že se pak marmeláda zkazí.

Čisté sklenice
Čisté sklenice

Konzervant

Další surovinou je kyselina citrónová nebo citrón. Lepší a přirozenější je samozřejmě použití citronu.

Kyselina citronová
Kyselina citronová

Aby to ztuhlo

A budete také potřebovat trochu Agaru (agar-agar), který je čistě přírodní a zajistí, že marmeláda hezky ztuhne. Seženete ve zdravé výživě i DM.

Agar zahušťovadlo
Agar Agar – přírodní želírovací směs

Jahody promyjeme, očistíme a nařežeme na menší kousky. Dáme do hrnce a přidáme cukr. Zkoušeli jsme dělat i marmeládu bez cukru, což lze a recept je níže. Aby se domácí jahodová marmeláda povedla, je lepší alespoň nějaký cukr přidat.

Nakrájené jahody
Domácí jahodová marmeláda potřebuje hodně jahod a nějaký cukr

Jahody s cukrem můžete nechat hodinku odstát, což směsi udělá dobře. Pak je třeba vše pomixovat. Nejlépe tyčovým mixérem. Podle toho co máte rádi je buď mixujte déle, nebo si nechte nějaké kousky, abyste pak mohli v zimě na palačinkách užívat kousky jahod.

Rozmixování jahod
Jahody se rozmixují podle libosti

Rozmixovanou směs je třeba chvíli povařit. Cca 30 minut, záleží na zralosti ovoce. Ke konci přidejte citron a agar agar, s tím stačí povařit cca 3 minuty. Vyzkoušejte test kapkou, zda už marmeláda tuhne – kapka má na talířku zaschnout a přestat téct. Takto povařené jahody nechte trochu vychladnout (ne moc, jen aby nebyly zcela vařící) a přelijte do skleniček nejlépe trychtýřem, abyste neušpinili okraje. Je dobré nechat přibližně centimetr pod okraj, aby nebyly skleničky úplně plné. Potom je ještě teplé zavíčkujte, obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Výsledek je úžasný a domácí marmeládu nic nepřekoná. První rok jsme nevěděli, kolik marmelád budeme potřebovat, abychom je nemuseli kupovat a vydrželi přibližně do další sezóny, ale pak už jsme měli přehled a v obchodech prakticky nic podobného nekupujeme. To je skvělé, protože neprodukujeme odpad a jíme zdravěji.

Nejlépe se pak hodí na domácí chleba, který si pečeme s ghí (přepuštěným máslem), které si také vyrábíme. 🙂

Domácí jahodová marmeláda bez cukru

S cukrem je to těžké, protože z části funguje jako konzervant. Dávku cukru můžete výrazně snížit (třeba 0,3 cukru na 1 kg jahod), ale nejlepší je využít jiné alternativní přírodnější sladidlo. Vhodnou volbou tedy může být agávový sirup (asi 50 ml na 1 kg jahod), ten má neutrální chuť. Důležité je směs ochutnat, uvidíte jak vám bude chutnat. Doporučujeme přidat potom určitě citron jako konzervant.

Nepovedená marmeláda či džem: možné důvody

Příliš řídká marmeláda: nedostatečné nebo příliš dlouhé vaření (pektiny se nestihly aktivovat, nebo ste je naopak zničili dlouhým vařením), žádný nebo málo želírovacího prostředku, nízký obsah pektinu v ovoci (příliš zralé ovoce)

Zatuchlá chuť a vůně: použili jste nejspíš příliš zralé jahody a nebo některé kousky mohly být nahnilé, není vyloučeno, že ve směsi jsou zárodky plísně