Dnes si upečeme medové perníčky, které jsou měkké hned po upečení a opět se jedná o klasické vánoční cukroví. Do článku jsem ale nově doplnil i recept na pečení i zdobení velikonočních perníčků.
Suroviny
- 4 žloutky
- 100 g změklého másla
- 180 g moučkového cukru
- 750 g hladké mouky
- 4 velké lžíce tekutého medu
- 1 balení kypřícího prášku do perníku
- 1balení kypřícího práčku
- 4 malé lžičky perníkového koření
- 2 bílky na potření
Bílkovo – citronová poleva
- 400 g cukru
- 2 bílky
- vymačkaná šťáva z citronu či limety
+vykrajovátka, zdobička a zdobící pytlík
Postup přípravy
Nejprve se budeme věnovat přípravě perníčků. Prvním krokem je smíchat veškeré sypké suroviny tak, aby se dobře promíchaly. Nezapomeňte alespoň dvakrát prosít mouku přes síto. Tak docílíte, že těsto na perníčky medové bude krásně vláčné a nadýchané. Následně do těsta přidejte změklé máslo, žloutky a med. Poté těsto důkladně a dlouho míchejte, dokud nevznikne kompaktní vypracované těsto, které se nebude lepit. Pak je potřeba, abyste dali těsto alespoň na jeden den odležet do lednice. Bez odležení to nepůjde. Druhý den těsto vyndejte a nechte ohřát na pokojovou teplotu. Poté ho vyválejte na 4 mm silný plát a vykrajujte vzory dle libosti. Zapojit můžete i děti, bude je to bavit. Vykrájené tvary vkládejte na plech vyložený pečícím papírem a dejte do trouby.
Jak dlouho se pečou perníčky
Pokud vás zajímá teplota a doba pečení vánočních perníčků, tak byste měli vědět, že je pečeme na 180°C cca 5 minut.
Čím potřít perníčky
Ihned po vyndání z trouby perníky potřete rozšlehaným bílkem. Budou se krásně lesknout.
>Zdobení
Vypracujte si bílkovou (cukrovou) polevu tak, že smícháte všechny suroviny najednou. Pokud je poleva stále moc řídká, přisypávejte cukr moučka. Zkuste na jeden perníček nanést trošku polevy, abyste otestovali zdali zasychá. Pokud je vše v pořádku, náplň dejte do zdobičky a plňte dle libosti. Polevu je také možné obarvit potravinářským barvivem, a tak vytvářet různě barevné cukroví. To bude bavit děti ještě více a jistě si užijete spoustu chvilek náramné zábavy. Přeji dobrou chuť a příjemně strávené chvilky při pečení.
TIP: Pokud chcete mít tyto nejměkčí perníčky na světě tmavší, přisypte do těsta kakao.
Tento recept je výborný i na vánoční perníkovou chaloupku.
Zde je ještě jeden recept
Suroviny
- 750g hladké mouky
- 200g moučkového cukru
- 230g medu
- 150g Hery
- 3 vejce
- 1 lžíce kakaa
- 1 lžíce perníkového koření
- 1 lžíce skořice
- 1,5 lžíce sody
- 1 bílek
- Hladká mouka na vyválení
- Pečící papír
Poleva:
- Cukr moučka
- Vaječný bílek
- Trochu citrónové šťávy
Postup přípravy
Nejdříve si s předstihem vytáhneme Heru, aby tuk změknul. Do větší mísy vysypeme veškerou mouku, přidáme kakao, skořici, jedlou sodu, perníkové koření a důkladně zamícháme. V sypké směsi poté vytvoříme důlek, do kterého přidáme všechna vejce. Směs zamícháme a přidáme med a Heru. Pokud by Hera byla pořád dost tuhá, můžeme ji ohřát a případně i rozpustit, těsto se bude lépe zpracovávat.
Těsto zpracováváme rukama nebo kuchyňským robotem tak dlouho, dokud nevznikne pevné těsto, které se téměř nelepí na prsty. Že je těsto hotové, poznáme také tak, že veškerá mouka je součástí těsta, těsto drží a neodpadávají z něj kousky.
Jakmile máme těsto připravené, zabalíme jej do potravinové fólie a uskladníme přes noc v lednici. Těsto v lednici vydrží i několik dní.
Před plánovaným pečením si těsto vytáhneme z lednice a necháme při pokojové teplotě alespoň 2 hodiny. Těsto změkne a bude se lépe válet.
Vál si posypeme moukou, aby se těsto nepřilepovalo, těsto vyválíme a vykrajovátky tvoříme požadované tvary. Čím tenčí těsto si vyválíme, tím bude počet hotových perníčku větší. Těsto při pečení dost nabyde.
Vykrojené perníčky pokládáme na plech vyložený pečícím papírem s dostatečnými rozestupy, aby se perníčky při pečení nespekly dohromady.
Čím se potírají perníčky
Před vložením do trouby je ještě potřeme vaječným bílkem, díky tomu budou perníčky po upečení krásně lesklé.
Jak upéct tradiční medové perníčky
Pečeme na 220°C přibližně 10 – 15 minut.
Po upečení se mohou perníčky ještě nazdobit. Do bílku přidáváme postupně moučkový cukr tak, aby vznikla pevná, hustá hmota, do které na závěr přidáme pár kapek citrónové šťávy, případně potravinářského barviva. Ke zdobení použijeme cukrářské sáčky na zdobení.
Pokud preferujeme čokoládu, je možné perníčky ozdobit i roztopenou čokoládou.
Recept 3
Vynikající recept na plněné perníčky, které jsou rychle měkké a také tak vydrží. Tajemství je v marmeládě, kterou se perníky slepují. Díky ní změknou během 3 dní a vydrží měkké, dokud je nezkonzumujete. Recept můžete využít jak na Velikonoce, tak vhodnými vykrajovátky třeba na Vánoce.
Suroviny
- 500 g hladké mouky
- 250 g medu
- 250 g másla
- 250 g cukru
- 2 vejce
- 50 g kakaa
- perníkové koření
- 1 prášek do pečiva
- jahodová nebo meruňková marmeláda
Na polevu
- 180 g moučkového cukru
- 1 bílek
Postup přípravy
- Ve velkém hrnci si rozpustíme máslo, med a přidáme cukr a kakao. Vše společně rozmícháme a krátce povaříme. Pozor, ať směs nepřipálíte, stačí opravdu chvilka.
- Do větší mísy si odvážíme mouku, do které promícháme prášek do pečiva a přidáme perníkové koření a dvě celá vejce. Do této směsi následně vmícháme zchladlou hmotu z hrnce a vše společně propracujeme na vále do hladkého těsta. Těsto by nemělo příliš lepit, ani se drolit, pokud se lepí, přidejte více mouky a pokud drolí, zapracujte do něj více másla.
- Těsto necháme ideálně den uležet než s ním budeme pracovat. Další den si těsto vyvalujeme na výšku asi 3mm a vykrajujeme vykrajovátky.
- Perníčky pečeme zvolna na 180 °C a vyndaváme z trouby, jakmile začnou hnědnout. Necháme na volné ploše zchladnout, vychladlé slepujeme marmeládou. Jestli máte dostatek času, slepovat můžete až další den, perníky budou tcrdší a bude se s nimi lépe pracovat. Nebojte se, po vychladnutí perníčky sice ztvrdnout, ale po namazání marlemádou začnou opět rychle měknout. Pokud má marmeláda moc velké kousky ovoce, můžeme jí rozmixovat v mixéru s lžiškou rumu, cukroví to dodá lepší chuť.
- Slepené perníčky můžeme po zashnutí marmelády nazdobit klasickou bílkovou polevou – 180g moučkového cukru dobře prosejeme přes sítko a ušleháme s jedním bílkem. Zdobíme cukrářským sáčkem s malou dírkou. Pokud chcete barevnou polevu, doporučujeme Royal icing nebo barvy Winton.
Jistě Vám tyto slepované perníčky zachutnají a možná zcela nahradí ty klasické, které pečete na vánoce. Tyto se totiž nemusí péct dlouho dopředu, protože budou měkké během pár dní. U nás je tento recept velmi oblíbený a předávaný již čtvrtou generaci, protože tyto babiččiny perníčky jsou celkem jednoduché a přitom tak chutné.
Bezlepkové perníčky bez přidaného cukru
Perníčky na Vánoce jsou velice oblíbené cukroví, které je ale bohužel z mouky a cukru a tudíž velmi kalorické. Perníčky z tohoto receptu jsou právě naopak bez obilovin a také bez bílého cukru a mléka. Nemusíte se ale vůbec bát, že by nebyly chutné nebo snad nesladké! O jejich sladkou chuť se postará med, a tím pádem není cukru potřeba. Recept je velice nenáročný na suroviny a tím spíše by jste si jej měli vyzkoušet a třeba i zařadit jako zdravější variantu cukroví pro návštěvy, které nemohou cukr, lepek či mléčné výrobky.
Suroviny (na asi 2 plechy perníčků)
Těsto:
- 1,5 odměrky mandlové mouky (nebo rozmixované mandle na moučku)
- 1/2 odměrky medu
- Perníkové koření
- Kakao na obarvení těsta na tmavé perníčky
- 1 vejce na potření perníčků
Ingredience na světlou polevu:
- 1 odměrka namočených kešu ořechů
- pár kapek citronové šťávy
Ingredience na tmavou polevu:
- 1 tabulka hořké vysokoprocentní čokolády, nejlépe však 100% čokoláda, kde není cukr vůbec
- 1 lžíce kokosového oleje
Postup přípravy těsta
Mouku z mandlí smícháme s medem, přidáme ostatní ingredience, kromě kakaa. Zpracujeme v pevné těsto, které rozdělíme na 2 poloviny. Jednu polovinu obarvíme kakaem. Těsta rozválíme nejlépe mezi 2 pečícími papíry na asi 5 mm tloušťku a vykrajujeme tvary. Poté dáme na plech, potřeme vejcem a pečeme na 180`C maximálně 10 minut. Těsto se ale kvůli medu může začít připalovat dříve, proto perníčky neustále hlídáme. Po dopečení necháme vychladnout a můžeme zdobit. Skladujeme v chladu, nejlépe však v lednici.
Postup přípravy polevy
Na světlé perníčky použijeme polevu z hořké vysokoprocentní čokolády, kterou si roztavíme ve vodní lázni v míse nad hrncem s vařící vodou, a nebo rychlo varianta – roztopení v mikrovlnce. Pak vmícháme kokosový olej. Směs přidáme do zdobícího sáčku a zdobíme perníčky dle své fantazie.
Na tmavé perníčky použijeme světlou polevu z přes noc namočených kešu ořechů, které rozmixujeme do hladka a přidáme citronovou šťávu. Směs přidáme do zdobícího sáčku a opět zdobíme.
Jak uskladnit perníčky
Nejlepší místo, kam tyto křehké perníčky uložit, je krabice vyložená pečícím papírem a tu dáte na chladnější místo, takže třeba v zimě balkon nebo do spíže. Je takové nepsané pravidlo, že čím chladnější místo, tím je větší šance, že pak netvrdnou.
Zkuste také tyto recepty:
- Domácí jablkový perník
- Perníková buchta s jogurtem a borůvkami
- Išelské dortíčky – vynikající vánoční cukroví
- Velikonoční beránek – osvědčený recept
- Řecké vánoční medové perníčky MELOMAKARONA